مدیرگروه پیشگیری از بیماری‌های واگیر دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: سرعت انتشار سویه جدید کرونا بسیار بالا است ولی نمی‌توان به طور دقیق گفت که این سرعت مانند کشور‌های آمریکا و چین در ایران هم بالا باشد.

نسیم اهر- خانم خیاط‌زاده با اشاره به اعلام رسمی ورود زیرمجموعه‌های جدید کرونا امیکرون به ایران گفت: سویه‌ی جدید کرونا در کل کشور‌های چین، آمریکا و کشور‌های اروپایی دیده شده است و به دلیل رفت و آمد‌های مسافرین انتظار می‌رفت در ایران هم دیده شود چند روز پیش سایت وزرات بهداشت به صورت رسمی اعلام کرد که سه مورد از این سویه در ایران هم شناخته شده است.

وی با بیان اینکه برای تشخیص دقیق این ویروس نمونه‌های گرفته شده از مبتلایان باید به تهران فرستاده شود خاطر نشان کرد: برای تشخیص این سویه‌ها نیاز است که نمونه‌هایی که در استان‌ها گرفته می‌شود به تهران فرستاده و نوع سویه در آن‌جا بررسی شود، مواردی از کرونا مثبت در استان آذربایجان‌شرقی هم دیده شده‌است ولی تا زمانی که جواب قطعی داده نشود نمی‌توان گفت که این موارد هم از سویه‌ جدید هستند.

خانم خیاط‌زاده ادامه داد: مردم به هیچ وجه نباید منتظر این باشند که این سویه‌ از کدام نوع است چون همه‌ این موارد جهش یافته‌ ویروس کرونا و یکی از زیرگروه‌های امیکرون هستند.

وی با بیان اینکه باید مثل روز‌های اول کرونا این موج را هم جدی بگیریم گفت: باید مثل روز‌های اول کرونا از ماسک استفاده و توصیه‌های بهداشتی را رعایت کنیم و کماکان در مهمانی‌ها حضور پیدا نکنیم افراد علامت دار تا وقتی که حال عمومی‌شان بهبود پیدا نکرده به هیچ وجه در محل کار، مهمانی و مدرسه حضور نکنند.

وی با تاکید به تکمیل دوز واکسیناسیون افزود: کسانی که شش ماه از تزریق دوز قبلی خود گذشته باید نسبت به تزریق دوز یادآور اقدام کنند برای اینکه واکسنی که زده می‌شود بعد از چند ماه سابقه‌ ایمنی آن کاهش می‌یابد.

خانم خیاط‌زاده ادامه داد: افزایش محسوسی از بابت کرونا و آنفولانزا در استان دیده نمی‌شود به همین دلیل نمی‌توانیم به طور قطعی اعلام کنیم که وارد موج جدید شده‌ایم.

مدیرگروه پیشگیری از بیماری‌های واگیر دانشگاه علوم پزشکی تبریز، در پایان اظهار کرد: تا زمانی که امیکرون از بین نرفته است تمامی علایمی که دیده می‌شود مثل کرونا است مگر اینکه عکس آن ثابت شود.

  • منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان