نماینده اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بزرگترین چالش اهر بیکاری است، گفت: حدود هفت هزار دانش آموخته تحصیلات عالیه در منطقه داشته باشیم که اکثرشان بیکار هستند.

نسیم اهر – احمد محرم زاده عصر روز پنجشنبه در جریان بازدید رئیس مجلس شورای اسلامی از شرکت تصفیه قند و شکر ارسباران در شهرک صنعتی اهر اظهار کرد: مردم منطقه ارسباران ۴۵۰ شهید، ۹۹۶ جانباز و ۵۷ آزاده تقدیم میهن عزیزمان کرده‌اند و همواره در امور کشور حضور پررنگ بوده است.

نماینده اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه حوزه انتخابیه اش مرکز نخبه پروری است، اظهار کرد: نخبگان و دانشمندان با همت معلمان پرورش یافته‌اند؛ این مهم در حالیست که برای حمایت از معلمان قوانین خوبی تصویب شد که رتبه بندی معلمان یکی از آنها بشمار می‌رود اما اجرای آن مشکل دارد.

وی ادامه داد: اشتغال در حوزه اهر و هریس عموماً مبتنی بر کشاورزی و دامپروری است؛ بنابراین نرخ بیکاری بیش از ۲۰ درصد است؛ بر این اساس خانواده‌ها تلاش می‌کنند جوانان خود را روانه مدرسه و دانشگاه کنند که موجب شده حدود هفت هزار دانش آموخته تحصیلات عالیه در منطقه داشته باشیم اما اکثرشان بیکار هستند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم افزود: سه هزار و ۴۵۰ نفر شاغل در حوزه آموزش و پرورش در مناطق اهر و هریس فعالیت می‌کنند؛ متأسفانه از اجرای طرح رتبه بندی گلایه‌مند هستند؛ به عنوان مثال معلمی عنوان می‌کرد با سابقه ۲۷ ساله مشمول هیچ رتبه‌ای نشده؛ مجلس باید به این موضوع رسیدگی کند.

محرم‌زاده گفت: همچنین باید افزایش ۵۰ درصدی فوق‌العاده ویژه که برای کارمندان دیگر لحاظ شده، برای فرهنگیان نیز اعمال شود که یکی از نواقص‌ها محسوب می‌شود، در این میان بازنشستگان نیز انتظار دارند همسان سازی انجام شود.

وی در ادامه اظهاراتش خواستار اجرای موضوع ساماندهی وضعیت شاغلین شرکتی و ایجاد امنیت شغلی آنها شد و افزود: شهرستان اهر به عنوان پایتخت ورنی شناخته شده و ۲۰ هزار نفر در بعد اقتصادی در حوزه‌های کشاورزی، دامپروری، زنبورداری، و غیره فعالیت دارند که اگر ضرب در پنج نفر کنیم معادل یکصد هزار نفر می‌شود.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد: شهرستان اهر از حیث جمعیت رتبه چهارم استان را دارد اما از لحاظ امکانات زیرساخت‌ها و اشتغال دچار مشکلات متعددی استژ به عنوان مثال متأسفانه سرمای امسال موجب شد محصولات کشاورزی ۶ هزار هکتار زمین از بین برود و یک هزار و ۳۶۰ میلیارد تومان خسارت ایجاد شود؛ در این میان از صندوق خسارت‌های جهاد کشاورزی گلایه مند هستیم زیرا یک سال می‌گذرد اما هیچ پرداختی به کشاورزان انجام نشده است.

محرم‌زاده با اشاره به اینکه ایجاد صنایع مانند صنعت خودرویی می‌تواند موجب اشتغالزایی جوانان منطقه شود، گفت: دکتر قالیباف فرد اجرایی و میدانی است لذا در این سفر خطاب به استاندار سوال داشتند چرا شرق استان کمتر توسعه یافته تر از غرب آذربایجان شرقی است.

نماینده اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی خواستار برطرف شدن راه‌های مواصلاتی حوزه انتخابیه اهر و هریس شد و اظهار کرد: دولت و وزارت جهادسازندگی در دولت قبل مردم را تشویق کرد تا باغ و زراعت ایجاد کنند اما اکنون با کمبود آب مواجه هستیم که نگران کننده است. سد ستارخان وجود دارد اما میزان ذخیره آب آن کم است لذا درخواست می‌شود وزارت نیرو موضوع احداث سد جدیدی را که مورد مطالعه قرار گرفته را تسریع کند.

وی در ادامه خواستار ایجاد فرمانداری ویژه در منطقه ارسباران شد و بیان کرد: منطقه دارای معادن متعددی است لذا راه اندازی آنها موجب اشتغال می‌شود.

محرم‌زاده خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: شهرستان هریس ۷۰ هزار نفر جمعیت دارد لذا درخواست می‌شود در سال جاری حتماً سفر نظارتی به این منطقه داشته باشید تا مشکلات و دغدغه‌های مردم این عرصه نیز برطرف شود.

  • منبع خبر : مهر