نسیم اهر – روز شهرستان اهر به مناسبت سالروز ولادت عالم ربانی آیت الله حاج شیخ حسین نجفی اهری با حضور حجت الاسلام جواد حاجی زاده امام جمعه اهر و جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی در این شهرستان برگزار شد. امام جمعه اهر در این مراسم، گفت: دوم اردیبهشت هر سال، سالروز بزرگداشت روز […]

نسیم اهر – روز شهرستان اهر به مناسبت سالروز ولادت عالم ربانی آیت الله حاج شیخ حسین نجفی اهری با حضور حجت الاسلام جواد حاجی زاده امام جمعه اهر و جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی در این شهرستان برگزار شد.

امام جمعه اهر در این مراسم، گفت: دوم اردیبهشت هر سال، سالروز بزرگداشت روز شهرستان اهر و گرامیداشت یکی از عالمان و فقهای بزرگ این شهرستان است که امسال به دلیل مقارن شدن این روز با عید سعید فطر با چند روز تاخیر برگزار شد.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام جواد حاجی زاده، شهرستان اهر را از نظر نیروی انسانی یکی از شهرستان‌های نخبه پرور و عالم پرور آذربایجان شرقی برشمرد و افزود: این شهرستان با داشتن سطح بالای نخبگی، دانشمندان، فضلی و علمای زیادی در طول تاریخ تحویل جامعه داده است.

وی گفت: روز شهرستان اهر تنها به روز بزرگداشت علمای دینی این شهرستان و منطقه ارسباران تعلق نداشته، بلکه برای بزرگان تمام حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی، علمی، هنری و … توجه دارد.

مراسم بزرگداشت روز شهرستان اهر برگزار شد

وی در ادامه به موضوعات مختلف فرهنگی، علمی و دینی در جامعه اشاره کرد و از مهمترین اهمیت فقها و علما که در راس آن‌ها انبیاء و امامان هستند را در طول تاریخ اسلام، ستون و دژ استوار اسلام و دین، جانشینان انبیاء و امامان دینی، مدافعان مذهب شیعه و تشیع و مبارزین شجاع در برابر حکومت‌های فاسد و سلطه طلب عنوان کرد.

حاجی زاده هم‌چنین ضمن تاکید بر زنده نگهداشتن یاد و نام علما و فرهیختگان نام آور برای نسل جوان جامعه، گفت: آیت الله حاج حسین نجفی اهری از فقهای مجاهد شیعه در قرن ۱۴ قمری و از شاگردان سید محمدکاظم یزدی و سید ابوالحسن اصفهانی است که در دوران خود با بزرگان علمی و فقهای نجف آشنا و در انقلاب مشروطه نقش داشته و در جریان پیروزی انقلاب اسلامی ایران نیز از حامیان اصلی امام راحل به شمار می‌رفت و از آثار علمی این فقیه عالم و مجاهد “حدیقه الاحباب” و”شجره طوبی” است.

وی گفت: از جمله افتخارات شهرستان اهر داشتن حوزه علمیه با قدمت تاریخی بیش از ۱۴۰ سال است که در کاشیکاری بنای این حوزه به تاریخ ساخت و مرمت و نام مبارک آیت الله نجفی اهری اشاره شده است.

مراسم بزرگداشت روز شهرستان اهر برگزار شد

فرماندار اهر نیز در این جلسه منطقه ارسباران و خصوصا شهرستان اهر را منطقه عالم پرور و نخبه پرور برشمرد و گفت: این منطقه از نظر علم و فرهنگ دارای علما، فضلی و نخبگان زیادی است که برای منطقه و کشور خدمات ارزشمندی در پیشرفت علم، دانش و… انجام داده‌اند.

ابوالفضل غنی زاده افزود: کشورهایی پیشرفته و رشد یافته هستند که دارای رشد اجتماعی قوی داشته باشند.

وی گفت: شهرستان اهر با داشتن امکانات و مراکز آموزش عالی، دانشگاهی، فرهنگی و … از جمله شهرستان‌هایی است که دارای تراز علمی و نخبگی فردی بالایی بوده و باید فضایی فراهم شود تا این نخبگی فردی در حوزه‌های مختلف علمی، فرهنگی، هنری و … به نخبگی ملی تبدیل شود و این با وجود داشتن جوانان نخبه در منطقه امکان پذیر خواهد بود.

گفتنی است، مراسم بزرگداشت سالروز ولادت عالم ربانی آیت الله شیخ حسین آقا نجفی اهری و روز شهرستان اهر به همراه رونمایی از کتاب نیم نگاهی به شهاب الدین محمود عتیقی اهری و تجلیل از پنج نفر چهره‌های شاخص شهرستان که در عرصه‌های مختلف علمی، پژوهشی، قرآنی و … فعالیت‌های ارزنده ای داشتند، در این شهرستان برگزار شد.

مراسم بزرگداشت روز شهرستان اهر برگزار شد