به گزارش نسیم اهر ، علی امیری راد فرماندار خداآفرین روز سه شنبه در جلسه شورای عشایر این شهرستان با بیان اینکه بیش از ۷۰ درصد جمعیت خداآفرین را عشایر تشکیل می‌دهند گفت: همزمان با تامین و توزیع نهاده‌های دامی و اقلام معیشتی، ۱۵میلیارد ریال تسهیلات بانکی ارزان قیمت به عشایر شهرستان پرداخت شده است. […]

به گزارش نسیم اهر ، علی امیری راد فرماندار خداآفرین روز سه شنبه در جلسه شورای عشایر این شهرستان با بیان اینکه بیش از ۷۰ درصد جمعیت خداآفرین را عشایر تشکیل می‌دهند گفت: همزمان با تامین و توزیع نهاده‌های دامی و اقلام معیشتی، ۱۵میلیارد ریال تسهیلات بانکی ارزان قیمت به عشایر شهرستان پرداخت شده است.

وی با تاکید مد نظر قراردادن مزیت های شهرستان از جمله توانایی های عشایر در سیاست گذاری ها و برنامه ریزی ها، افزود: لحاظ این مزیت ها به توانمندسازی عشایر و پایدارسازی درآمد آنها منجر می شود.

وی با بیان اینکه جایگاه عشایر از لحاظ تولید، اقتصاد مقاومتی، مرزداری، فرهنگی و اجتماعی ویژه است گفت: طرح های متعددی در جهت رفع مشکلات زیرساختی از جمله تامین آب شرب و ایجاد راه و مسکن عشایری انجام شده است و مطالعات آبرسانی از مجتمع  آب ارس  به ۱۷ روستای عشایری و پیگیری احداث  پمپاژ حیدرکانلو در دستور کار شهرستان است.

فرماندار خداآفرین با تاکید بر تعامل، همدلی و همکاری بین ادارات و توجه به نیازهای جامعه عشایری به منظور مدیریت امور، خواستار برنامه ریزی مناسب برای برگزاری انتخابات و اخذآراء در مناطق عشایر کوچنده شد.

معاون  توسعه و عمران مدیر کل امورعشایر آذربایجان شرقی در این جلسه از مطالعه طرح مرتع داری و راه اندازی پمپاژ حیدرکانلو خبرداد وگفت: طرح آبرسانی به قشلاقات این شهرستان با هزینه ۱۵ میلیارد ریال در دست اجراست.

مرتضایی با اعلام اینکه یک درصد جمعیت کشور را عشایر تشکیل می دهد و ۳۰درصد دام سبک در اختیار عشار قرار دارد افزود: حدود هفت هزار و ۸۹۱خانوار عشایر دراستان وجوددارد که از این تعداد بیش از سه هزار و ۵۰۰ خانوار در خداآفرین ساکن هستند.

وی گفت: همچنین تعداد ۲۸ هزار نفر از عشایر استان دارای بیمه سلامت و حدود ۶ هزار و ۴۲۰ نفر نیز در صندوق  بیمه اجتماعی عشایر عضو هستند.

خداآفرین با حدود ۳۷ هزار نفر جمعیت در شمال غرب تبریز مرکز آذربایجان شرقی قرار دارد.

 

  • منبع خبر : ایرنا